Krbová kamna – využití a výhody

Ač teprve před nedávnem skončila zima, topná sezóna však nikoliv. Vy už ale rekapitulujete a sčítáte, kolik že jste letos protopili a výsledná cifra se vám vůbec nezamlouvá? Navíc si říkáte, že nebyla krutá zima, ani mrazy a přece se vám přetáčí panenky, když vidíte, kolik jste za plyn nebo elektřinu zaplatili? Dost bylo vysokých účtů za vytápění a řekněte jim sbohem díky pořízení krbových kamen. Podívejte se spolu s námi, jaké mají využití a jaké jsou výhody tohoto způsobu vytápění.

Dává teplo, pohodu, útulnost a je i okrasou

Krbová kamna mohou sloužit jako hlavní, tak doplňkový zdroj tepla. Jsou čím dále oblíbenější a žádanější, a to z jednoho prostého důvodu. Vytápění dřevem je mnohem levnější, než plynem nebo elektřinou. A na to už přišla ne jedna domácnost. Krbová kamna mají navíc i další funkci – estetickou. Pohled na plápolající oheň v kamnech zútulní každou domácnost a vnese do ní jedinečné kouzlo. Kamna lze pořídit v mnoha různých designových provedeních, takže mohou být zajímavým a originálním bytovým doplňkem každého interiéru.

Před koupí krbových kamen

Rozhodujícím a nejdůležitějším parametrem při výběru krbových kamen je jejich výkon. Ten byste měli volit s ohledem na velikost objektu či prostoru, který chcete vytápět. Ohled berte na kvalitu zateplení i izolaci domu. Obecně vám však můžeme poradit, že typickou obývací místnost o rozloze cca 90m3, dostatečně vytopí kamna o výkonu 4,5 kW. Před výběrem krbových kamen je potřeba si uvědomit, zda s nimi budete vytápět celý dům nebo budou sloužit pouze jako doplňkový zdroj tepla. To je první věc, v čem je rozdíl.

Krbová kamna jako hlavní zdroj tepla

Jestliže budete kupovat kamna, kterými budete vytápět celý objekt, je nutné ještě určit, zda se bude jednat o dům, ve kterém bydlíte nebo třeba chatu či chalupu. Tam když přijedete, jistě budete vyžadovat, aby se chata rychle vytopila. Pakliže budou kamna určena na chalupu, měla by mít o 50% vyšší výkon než kamna, jež byste sice umístili do stejně velkého objektu, avšak nepřetržitě obývaného.

Krbová kamna jako doplňkový zdroj tepla

Jestliže sháníte krbová kamna za účelem doplňkového zdroje tepla, i zde hraje roli výkon a systém vytápění, který již v domě máte. Když budete vytápět jednu místnost a potřebujete zde mít teplo rychle, ideálně sáhněte po jednoplášťových sálavých kamnech. K dostání jsou i dvouplášťová konvekční kamna. Ta naopak ohřejí místnost pomaleji, ale za to udržují teplo déle.

Výhody krbových kamen

Ptáte se, zda se vyplatí do koupě krbových kamen investovat, využívat je případně jako hlavní zdroj tepla a zcela zapomenout na plyn nebo elektřinu? Tahle otázka vás jistě zajímá nejvíce. Jedno je jasné! Dřevo se řadí k nejlevnějším zdrojům tepla, a proto lze s jistotou tvrdit, že ve srovnání s vytápěním elektřinou nebo plynem je tato varianta levnější. Váš účet za teplo může být ročně nižší i o polovinu, což mohou být desetitisíce. Dalšímu výhodami je také dostupnost dřeva, možnost krbová kamna kombinovat s jinou topnou soustavu a v neposlední řadě je toto topení šetrné k životnímu prostředí.

Tak co? Přesvědčili vás tato fakta, že krbová kamna mohou být dobrou investicí? Vyberte si krbová kamna již dnes na http://www.akoupelnyatopeni.cz/krby-a-kamna/krbova-kamna/

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *